محدوده پوشش بيمه‌های مهندسی برخلاف ساير رشته‌های بيمه كه اكثراً دامنه‌ای محدود داشته و خطرات معدودی را تحت پوشش خود قرار مي‌دهند، بسيار وسيع و گسترده است.

بیمه های مهندسی محدوده پوششی وسیعی دارند و خطرات معدودی را تحت پوشش قرار می دهند. برخی از بیمه های مهندسی برای دوره اجرای عملیات و نصب و برخی از آنها برای دوره بهره برداری صادر می شوند.

انواع بیمه های مهندسی

بیمه سازه های تکمیل شده ساختمانی یا بیمه ریسکهای تکمیل شده ساختمانی (Civil Engineering Completed Risks) ؛ این بیمه‌نامه خسارت‌های وارده به انواع سازه‌های احداث شده را در زمان بهره‌برداری از قبیل جاده‌ها، راه آهن، فرودگاه، پل‌ها، تونل‌ها، سدها و … را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد. بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی از نوع بیمه با خطرات معین بوده و خسارت‌های ناشی از سیل، طغیان آب و طوفان، زلزله، آتش‌سوزی، انفجار، خرابکاری، سرما، بهمن، یخبندان، برخورد وسایل نقلیه زمینی، دریایی، هوایی یا اشیایی که از آنها سقوط کند، آتشفشان، زلزله دریایی، هر نوع حرکت زمین، صاعقه و برخورد امواج را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد.

این بیمه‌نامه خسارت‌های ناشی از انفجار فیزیکی بویلر و مخازن تحت فشار را که به بویلر و اموال بیمه گذار صدمه می‌زند و همچنین خسارت‌های جانی و مالی وارد به اموال و اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد.

این بیمه‌نامه خسارت‌های ناشی از طراحی غلط، مواد یا مصالح معیوب و اجرای نادرست کار وارد بر ساختمان‌های مسکونی در حال بهره‌برداری را که منشا آن سازه‌های اصلی ساختمان باشد به مدت ده سال بیمه می‌کند.

بيمه‌نامه تمام خطر پيمانكاران (CAR) ؛ این بیمه‌نامه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را در زمان اجرای پروژه‌های عمرانی، زیربنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، برج‌ها، کارخانجات، سیلوها ،راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آبیاری، زهکشی، تونل‌ها، پل‌ها، لوله‌کشی فاضلاب، مخازن آب، موج شکن‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد.

در این بیمه‌نامه عوامل زیادی از قبیل آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، سیل و… که باعث بروز خسارت بر انواع پروژه‌‌ها می‌شوند تحت پوشش قرار می‌گیرند. علاوه بر پوشش‌های فوق خسارت‌های وارده ساختمانی، خسارت‌های جانی و مالی به اشخاص ثالث و برداشت ضایعات نیز قابل بیمه شدن است. پوشش این بیمه‌نامه از زمان شروع عملیات ساختمانی آغاز شده و تا دوره تحویل موقت ادامه می‌یابد. درصورت تمایل بیمه‌گزار دوره تحویل موقت که همان دوره تضمین یا دوره نگهداری است نیز به منظور ایفای تعهدات قراردادی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

این بیمه‌نامه مکمل بیمه شکست ماشین‌آلات است و چنانچه در اثر خطرات ناگهانی وارده به ماشین‌آلات، وقفه‌ای در تولید کارخانه بوجود آید، زیان ناشی از عدم تولید که شامل هزینه‌های جاری، حقوق و دستمزد کارکنان در طول دوره تعطیلی و سود از دست رفته است را بیمه می‌کند. در بسیاری از موارد زیان ناشی از عدم تولید به مراتب بیشتر از خسارت فیزیکی وارد به ماشین‌آلات است.

خسارت‌های وارد به انواع تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه‌های صنعتی، صنایع،‌ لوازم تحقیقاتی و آزمایشگاهی، لوازم اداری، ‌سیستم‌های هشداردهنده، تجهیزات اندازه‌گیری، دستگاه‌های کنترل و عیب‌یاب، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه‌های تست مواد و نمونه‌برداری، تجهیزات رادیو تلویزیونی و مخابراتی، سیستم‌های رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و مانند آن را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد.

این بیمه‌نامه خسارت‌های وارد به کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه‌ها از قبیل مواد پروتئینی، میوه‌جات، فراورده‌های لبنی ونیز مواد شیمیایی و دارویی را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد. بیمه فساد کالا در سردخانه خطرات ناشی از عدم رعایت مسائل فنی، نوسانات درجه برودت، نشست ناگهانی و پیش‌بینی نشده عوامل خنک‌کننده از مدار داخل سردخانه، نوسانات برق سراسری، تغییر در برودت هوای داخل و به طور کلی هر نوع اخلال در سیستم سرمایش را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد.

این بیمه خسارت‌های فیزیکی غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی وارده به انواع ماشین‌آلات ناشی از شکست قطعات، طراحی غلط، عیوب و نقایص مربوط به ساخت، اجرای نادرست کار، فقدان مهارت، بی‌دقتی، نوسانات برق، انفجار فیزیکی و نیروی گریز از مرکز را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد. خطراتی مانند طوفان، سیل، طغیان آب، لغزش و رانش زمین، آتش‌سوزی یا سرقت نیز با پرداخت حق بیمه اضافی در این بیمه قابل بیمه‌شدن است.

این بیمه‌نامه تمامی خسارت‌های وارده به ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاری مانند لودر، بولدوزر، ساید بوم، جرثقیل و… را که فاقد شماره شهربانی هستند و معمولاً برای کار در پروژه‌ها از آنها استفاده می‌شود، جبران می‌کنند.

این بیمه تامین جامع و کافی برای خسارت‌های فیزیکی غیرقابل پیش‌بینی ناشی از حادثه که در زمان اجرای عملیات نصب و یا مونتاژ کارخانجات، عملیات لوله‌گذاری، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، صنایع خودروسازی، فولاد، چوب و کاغذ و… روی ‌می‌دهد را تحت پوشش قرار ‌می‌دهد. خطرات تحت پوشش در این بیمه‌نامه نیز مانند CAR است. پوشش این بیمه از زمان شروع عملیات نصب آغاز شده و شامل دوره آزمایش و در صورت تمایل بیمه‌گزار دوره تحویل موقت (دوره نگهداری یا تضمین) نیز خواهد شد.

چرا بیمه ایران معین؟

  • دارای بالاترین توانگری مالی (سطح 1 و 344 درصد) در میان شرکت های بیمه طی 5 سال متوالی
  • جز 6 شرکت اول صنعت بیمه با بالاترین میزان سرمایه
  • جز 4 شرکت بیمه دارای مجوز قبولی اتکایی از بیمه مرکزی ج.ا.ا
  • معافیت از مالیات بر ارزش افزوده
  • پرداخت بالاترین خسارت ها در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور
  • کارشناسی و پرداخت خسارت در بیش از 220 شعبه بیمه ایران و بیمه ایران معین
engineer
به مشاوره نیاز دارید؟

برای دریافت مشاوره‌های خرید و یا فرآیند دریافت خسارت فرم زیر را تکمیل نمایید.

بزرگ ترین شرکت بیمه در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی

[wbcr_php_snippet id="3108"]